Alternatív fűtési megoldások

2015.10.14. 08:00 - Építészet
 
Égető kérdés az ingatlantulajdonosoknak, hogy mivel teremtsenek meleget otthonukban. Természetesen nem csak a fűtőanyagok árai miatt gondolkodnak alternatív megoldásokban,  hanem a környezet megóvását is előtérbe helyezik.
Az energiapazarló életmód, rövid időn belül a fosszilis energiahordozók kimerüléséhez vezethet, amit a takarékosságon kívül az alternatív energiaforrásokra  való átállásával szeretne az emberiség egyensúlyba hozni.
Napjainkban a kőolaj, földgáz, illetve kőszén felhasználása a legnagyobb mértékű. Ezen anyagok mindegyike fosszilis energiahordozó, azaz olyan anyagok, melyek kibányászása, előállítása csak egyszeri „alkalom”.
Ezek a készleteink végesek, tehát korlátozottan állnak rendelkezésre. Továbbá bányászatuk, előállításuk, és feldolgozásuk, majd felhasználásuk során igen intenzíven szennyezik a környezetünket. Ez már elég nagy probléma regionális és globális szinten egyaránt. Ezek a problémák új módszerek alkalmazását, kidolgozását kívánják meg. Napjainkban a tudósok, és most már a társadalom is lényegében már a megújuló energiaforrások fokozott használatában látja a megoldást.
 
Cikkünkben bemutatunk három alternatív megoldást:
 
 
A napkollektor
 
Ne tévesszük össze a napelemmel. A napkollektor a nap földre sugárzott hőjét hasznosítja – elsősorban meleg víz előállítására, fűtés rásegítésére alkalmas. Jelenleg két fő megjelenési formája ismert: a sík- és a vákuumcsöves kollektor. Napkollektorral a nap energiáját hőenergiává lehet átalakítani, amely energiát a kollektorban keringő hőcserélő folyadék veszi át. Egy szivattyú ezen folyadékot egy tartályba keringteti, amiben a folyadék átadja hőjét a fűtési rendszerben lévő víznek. A modernebb kollektorok ráadásul felhős, borult időben is képesek némi energiát begyűjteni.
 
 
Tűzifa
 
Mindig hagyjuk jól kiszáradni a fát, mivel a nedves fa füstjéből kicsapódó savak rongálják a kéményt. Mivel a fa túlnyomórészt fagázként ég el, a jó elégéshez nagy égéstérre és oxigénben gazdag friss többletlevegőre van szükség, hogy a fagáz maradéktalanul eléghessen. Kiváló hatásfokkal képesek elégetni a fát a faelgázosító kazánok.
 
 
Fabrikett
 
A tüzelési célra alkalmas fabrikett legfőbb jellemzője a nagy sűrűség, tömörség. Természetes alapanyagokból – fűrészpor, faforgács – magas nyomáson préselve készül. Nedvességtartalma kicsi, ezért nagy hatásfokkal ég, ragasztóanyagot nem tartalmaz, ezért nem károsítja a tüzelőberendezést, valamint nem bocsát ki káros anyagot. A fabrikettnek többféle megjelenési formája lehet négyszög, vagy sokszög formájú, lyukas és kívül-belül barna színű.
Hozzászólások